Kiedy zabrać dziecko do dentysty na pierwszą wizytę

Często rodzice przychodzą z dzieckiem na pierwszą wizytę dopiero gdy „coś boli”. Nie jest to dobre rozwiązanie.

Przygoda naszego maluszka z dentystą powinna się zacząć znacznie wcześniej. Powinniśmy wybrać się z dzieckiem do gabinetu najpóźniej w momencie, gdy pojawią się wszystkie zęby mleczne ( 20 sztuk ), ale można wcześniej, na pewno to nie zaszkodzi 😉 Dentysta obejrzy ząbki ( w miarę możliwości 😉 ), opowie o sposobie szczotkowania i szczoteczkach, sprawdzi ewentualne nawyki związane z zagryzaniem i ssaniem. Przede wszystkim, jednak, dziecko będzie się oswajało z gabinetem, który, nawet dla dorosłej osoby, może być „dziwny”. Pozna „magiczny” jeżdżący fotel, lampę -„słoneczko”, wiaterek z dmuchawki i dźwięk końcówek „do straszenia i wyganiania robaków” 😉

Pierwsze wizyty wcale nie muszą przebiegać ” w pokojowej atmosferze” 😉 Dziecko może popłakiwać, nie chcieć otworzyć buzi. Niech nas to nie zraża. Powoli będzie zapamiętywało, że w gabinecie nic złego się nie dzieje i wizyty zaczną się dobrze kojarzyć.

Jak często wybierać się z naszą pociechą do dentysty? Najlepiej co trzy miesiące. U dzieci wszystkie zmiany próchnicowe postępują bardzo szybko, im wcześniej zostaną wykryte, tym mniej inwazyjne i nieprzyjemne będzie leczenie.

 

 

 

5 myśli w temacie “Kiedy zabrać dziecko do dentysty na pierwszą wizytę”

  1. W pełni zgadzam się, że pierwsza wizyta powinna być dużo wcześniej, niż w momencie stwierdzenia ubytku. Jeżeli nie chcemy, aby dziecko bało się dentysty, warto wybrać się do niego bez powodu 😉 Tak, aby zobaczyło jak wygląda gabinet i miało okazje na miłe, pierwsze spotkanie z dentystą.

    1. Są gabinety, które specjalizują się w oswajaniu dzieci z gabinetem i dentystą (z kolorowym wystrojem i odpowiednimi gadżetami). W niektórych stosują też gaz rozweselający. Nie ma też konieczności podejmowania leczenia już na pierwszej wizycie – może to być tylko wejście do gabinetu.

  2. Jak przekonać dziecko, żeby nie bało się wizyty ? czy można umówić się z dentystą na jakich schemat zachowania i wcześniej przedstawić to dziecku-może to być skuteczne ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enter Captcha Here : *

Reload Image